मराठी

Jhansi - I found that for 6000 kg fish we would need 1500 kg salt every month! Its price is Rs 2 per kg. Monthly costs: a) Salt 1500 x 2 = Rs ______ b) Packing and bus charges = Rs 3000 - Mathematics

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

Jhansi - I found that for 6000 kg fish we would need 1500 kg salt every month! Its price is Rs 2 per kg.

Monthly costs:

a) Salt 1500 x 2 = Rs ______

b) Packing and bus charges = Rs 3000

So the total monthly cost of drying and selling the fish = Rs ______

Fazila - That sounds very good! Our calculations tell us that every month our Bank will earn Rs 44,000!

Check to see if you also get the same answer.

रिकाम्या जागा भरा
बेरीज

उत्तर

(a) Monthly cost of salt = 1500 × 2 = Rs 3,000

(b) Cost of 1 kg of fresh fish = Rs 15 Cost of 6000 kg of fresh fish = Rs 15 × 6000 = Rs 90,000

Total cost = Cost of fresh fish + Cost of packaging and bus charges + Cost of salt

= Rs 90000 + Rs 3000 + Rs 3000

= Rs 96,000

Now, the weight of dried fish is one-third of the weight of fresh fish. So, the weight of dried fish

= 6000 kg ÷ 3

= 2000 kg

Selling price of dried fish = Rs 70 Money earned by selling 2000 kg of fish

= Rs 70 × 2000

= Rs 1,40,000

Cost of drying and selling the fish = Money earned by selling the fish – Total cost

= Rs 140000 − Rs 96000

= Rs 44,000

I also got the same answer.

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 1: The Fish Tale - The Fish Tale [पृष्ठ १५]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Math - Magic [English] Class 5
पाठ 1 The Fish Tale
The Fish Tale | Q 27.3 | पृष्ठ १५

संबंधित प्रश्‍न

A shopkeeper allows 23% commision on his advertised price and still makes a profit of 10%. If he gains Rs 56 on one item, find his advertised price.


After allowing a discount of 20% on the marked price of a lamp, a trader loses 10%. By what percentage is the marked price above the cost price?


Sunandabai bought milk for Rs 475. She converted it into yoghurt and sold it for Rs 700. How much profit did she make?


Indrajit bought 10 refrigerators at Rs 12000 each and spent Rs 5000 on transport. For how much should he sell each refrigerator in order to make a profit of Rs 20000?


A branded Air-Conditioner (AC) has a marked price of ₹ 38000. There is a condition given for the customer.

Selling Price is the same ₹ 38000 but with attractive gifts worth ₹ 3000


An electrician buys a used T.V. for ₹ 12,000 and a used Fridge for ₹ 11,000. After spending ₹ 1000 on repairing the T.V. and ₹ 1500 on painting the Fridge, he fixes up the M.P. of T.V. as ₹ 15,000 and that of Fridge as ₹ 15,500. If he gives ₹ 1000 discount on each find his profit or loss


In case of loss, `C.P. = (100 xx S.P.)/(100 + Loss%)`


A store is having a 25% discount sale. Sheela has a Rs 50 gift voucher and wants to use it to buy a board game marked for Rs 320. She is not sure how to calculate the concession she will get. The sales clerk has suggested two ways to calculate the amount payable.
- Method 1: Subtract Rs 50 from the price and take 25% off the resulting price.
- Method 2: Take 25% off the original price and then subtract Rs 50.
For each method, calculate the amount Sheela would have to pay. Show your work.


If the price of sugar is decreased by 20%, then the new price of 3 kg sugar originally costing ₹ 120 will be ______.


Narain bought 120 oranges at ₹ 4 each. He sold 60 % of the oranges at ₹ 5 each and the remaining at ₹ 3.50 each. His ______ is ______ %.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×
Our website is made possible by ad-free subscriptions or displaying online advertisements to our visitors.
If you don't like ads you can support us by buying an ad-free subscription or please consider supporting us by disabling your ad blocker. Thank you.