Advertisements
Advertisements
Question
Distinguish between Average Revenue and Average Cost.
Solution
Sr. No. | Average Revenue | Average Cost |
(i) | Average Revenue (AR) refers to the total revenue per unit of output sold. | Average Cost (AC) refers to the total cost of production per unit. |
(ii) | It is obtained by dividing the total revenue by the number of units sold. | It is calculated by dividing total cost by total quantity of production. |
(iii) | Average Revenue = `"Total Revenue"/"Total Quantity (sold)"` | Average Cost = `"Total Cost"/"Total Quantity (produced)"` |
(iv) | Normally, the Average Revenue of a commodity will always be more than its Average Cost. | Normally, the Average Cost of a commodity will always be less than its Average Revenue. |
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Total Revenue ÷ number of units sold = ______
Complete the following statement:
Net addition made to the total revenue by selling an extra unit of a commodity is ______.
Complete the Correlation:
Total revenue : __________ :: Average revenue : `"TR"/"TQ"`
Total cost : TFC + TVC :: Average cost : _______
Give economic term:
Revenue per unit of output sold.
Give economic terms.
Revenue per unit of output sold.
Distinguish between:
Total revenue and marginal revenue
Complete the correlation:
Total Revenue : ______ :: Average Revenue : TR/TQ
Find the odd word out:
Revenue concepts:
Identify and explain the following concept:
A table seller sold the table for ₹ 2,000 per price. In this way he sold 15 tables and earned ₹ 30,000.
Distinguish between:
Marginal Revenue and Marginal Cost
Identify and explain the concept from the given illustration:
Hritik earned additional revenue of ₹750 by selling additional chairs.
Net addition made to the total revenue by selling an extra unit of a commodity is ______.
Complete the Correlation.
Total revenue : ______:: Average revenue : TR/TQ