English

An Eraser Costs Rs. 1.50 Less than a Sharpener. Also, the Cost of 4 Erasers and 3 Sharpeners is Rs.29. Taking X and Y as the Costs (In Rs.) of an Eraser and a Sharpener - Mathematics

Advertisements
Advertisements

Question

An eraser costs Rs. 1.50 less than a sharpener. Also, the cost of 4 erasers and 3 sharpeners is Rs.29. Taking x and y as the costs (in Rs.) of an eraser and a sharpener respectively, write two equations for the above statements and find the value of x and y.

Sum

Solution

Cost of an eraser = Rs. x
Cost of a sharpener = Rs. y
According to given information, we have
x = y - 1.50
⇒ x - y = -1.50        ....(i)
And, 4x + 3y = 29  ....(ii)
Multiplying eqn. (i) by 3, we get
3x - 3y = -450       ....(iii)
Adding eqns. (ii) and (iii), we get
7x = 24.50
⇒ x = 3.50
⇒ 3.50 - y = -1.50
⇒ y
= 3.50 + 1.50
= 5
Thus, the cost of an eraser is Rs.3.50 and that of a sharpener is Rs.5.

shaalaa.com
Methods of Solving Simultaneous Linear Equations by Elimination Method - Method of Elimination by Equating Coefficients
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 8: Simultaneous Linear Equations - Exercise 8.3

APPEARS IN

Frank Mathematics [English] Class 9 ICSE
Chapter 8 Simultaneous Linear Equations
Exercise 8.3 | Q 20
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×